Cinsiyet

Kadın ya da erkek olmamızı belirleyen anatomik, fiziksel ve genetik biyolojik özelliklerdir. Her cinsiyetin kendine özgü duygusu ve fiziksel özellikleri bulunur. Cinsel istek ve arzular cinsiyetlere göre farklılık gösterse de, ortak paydaş cinsellikte buluşurlar.
Toplumsal Cinsiyet

Kadının ve erkeğin toplumsal kültürlere göre tanımlanmasıdır. Bu tanıma her iki cinsiyet yaşamı şeklini belirler. Ancak cinsellik geleneksel toplumlarda daha tabulaştırılmıştır. Sağlıklı bir cinsel yaşam ve cinsel sağlık için gerekli koşullar oluşmamıştır. Genelde gelenek ve göreneklerle şekillenmektedir. Zaman içinde bu durum değişebilir. Türk toplumunda toplumsal zihniyet cinsiyet anlayışına göre kadının ev işinden ve çocuk bakımından sorumlu olması, erkeğin ise para kazanmaktan sorumlu olmasıdır. Pendik escort.

Cinsel Yönelim

Kişinin duygu ve düşüncelerinin davranışsal olarak cinselliğe yönelmesidir. Karşı cinse ilgi duymak heteroseksüellik, aynı cinse ilgi duymak homoseksüelliktir. Fakat her iki cinse de ilgi duymak biseksüelliktir. Kişiler heteroseksüel, homoseksüel ve biseksüel olma konularında bir tercih yapamamaktadırlar. Çünkü bu bir seçim değildir.

Cinsel Kimlik

Kişinin ait olduğu cinsi bilmesidir. Çocukluktan gelen bir duygu olup, kişinin kendini hangi cinsiyetle andığına ilişkin öznel bir durumdur. Bu tanımlara göre ileride yaşayacağı cinsel hayatın tohumları atılır ve duygular gelişir

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*