Cinsel hayat ergenlikten yetişkinlik dönemine geçiş ile başlayarak yaşamın bir parçası haline gelen sürecin tamamını içermektedir. Bu süreçte doğru çizilmiş bir cinsel sağlık haritası için cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak ve gerekli önlemleri almak gerekmektedir.

1. AIDS :

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların başında toplum genelinde en çok adı duyulan ve bilinen AIDS hastalığıdır. Korunmasız cinsel ilişki esnasında partnerler arasında bulaşma oranı en sık görülen hastalıkla ilgili toplumu bilinçlendirme çalışmaları ve hastalıkla mücadele yöntemleri her geçen gün hızla artmaya devam etmektedir. Geçmiş yıllara oranlara tedavi süreci gelişen ve iyileşme oranı artarak devam eden hastalığın önlenmesinde ilk hedef, cinsel hayatın içerisine dahil olmuş bireylerin daha bilinçli birliktelik yaşamalarını sağlamaktır.  Maltepe bayan escortlar

2. Viral Enfeksiyonlar:

Cinsel ilişki esnasında partnerlerin herhangi birinde bulunan mantar veya viral enfeksiyon önlem alınmadığı taktirde diğer partnere geçerek hastalığı ortaya çıkarabilmektedir. Çoğunlukla erkekte bulunan mantarın varlığı bir süre fark edilmez iken kadına bulaşması sonucu ortaya çıkan hastalık belirtileri söz konusu rahatsızlığın erkek bireyden bulaşmış olma ihtimalini ortaya çıkarmaktadır. Böylelikle her iki bireyin tedavi sürecine aynı anda başlayarak sonuca ulaşmaları hedeflenmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*