Cinsel arzu bozukluğu, uyarılma bozukluğu ile beraber kadınlar arasında en fazla görülen cinsel işlev bozukları arasında yer almaktadır. Cinsellik araştırmalarında tedavi adına başvurmuş olan her üç hastadan birinde cinsel arzu bozukluğu vardır. Cinselliğin oluşu ile bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenen birçok kadın bulunmaktadır.  Pendik bayan escort.

Cinsellikteki Psikolojik Nedenler Nelerdir?

Bireysel sorunlar, cinsel yönelim ya da kimlik problemleri, hamile kalma korkusu, psikiyatrik hastalıklar, cinsellik fobisi, stres ve üzüntünün sebebi olan olaylar, eşe karşı oluşan alaka kaybı, yaş ya da çekicilik ile alakalı endişe durumları, evlilik çatışması, eş ile uzaklık, katı dini inançlar cinsellikteki psikolojik sebepler arasında yer almaktadır.

Cinsel Arzuyu Azaltan ve Arttıran Etmenler

Cinsel arzuyu arttıran etmenler arasında; eşin çekici olması, eşin baştan çıkarıcı olması, ortamın uygun olması, yeterince cinsel uyarılma durumu, aşk ve sevgi, cinsel fanteziler, yenilikler gibi etmenler söz konusudur.

Cinsel arzuyu azaltan etmenler ise; eşin çekici olmaması, eşin sürekli agresif olması, ortamın uygun olmaması, olumsuz fantezi durumları, monotonluk, başkasına karşı hissedilen aşk durumu ve depresyon gibi etmenlerdir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*